اخبار اتحادیه
ارائه عملکرد سال 91 و سه فصل 92 تا پایان سال
مشاورین املاک برای دریافت نرم افزار تولید فایل TTMS  تا مورخ 27 اسفند به اتحادیه املاک مراجعه و عملکرد خود را نهایتاً تا تاریخ 92/12/28 به اداره دارائی تحویل دهید . عدم ارائه مشمول جرائم نابخشودنی است . مسئولیت بعدی بعهده مدیر املاک خواهد بود.
 
هشدار امنیتی
به اطلاع کلیه مشاورین املاک شهرستان تبریز می رساند جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی ، رمز عبور www.iranamlaak.ir خود را تغییر دهید.

 
دستور العمل اجرایی ماده 169 دارائی
در اجرای دستور العمل اجرایی ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم که از ابتدای سال 1391 اجرائی گردیده ، مشاورین املاک باید کلیه اطلاعات معاملات ( خرید ، فروش و قرارداد) خود را به اداره امور مالیاتی ارائه نمایند. با توجه به تمدید مهلت ارسال اطلاعات معاملات سال 1391 و سه فصل ( بهار ، تابستان و پاییز) سال 1392 تا مورخ 92/12/28 ضروریست مودیان محترم در مهلت ذکر شده نسبت به ارائه صورت معاملات خود اقدام نمایند. عدم ارائه اطلاعات معاملات از اول سال 1391 مشمول جرائم غیر قابل بخشودگی می باشد. لازم بذکر است آن دسته از مودیان که کدکاربری و رمز  عبور مربوط به ثبت نام کد اقتصادی را دریافت نموده اند می توانند جهت ارسال آنلاین اطلاعات به سایت www.tax.gov.ir مراجعه نمایند. در صورت نداشتن کد کاربری و رمز عبور می توانند از سایت فوق نرم افزار آفلاین را تهیه نمایند.

 
ثبت کامل اطلاعات بهنگام اخذ کدرهگیری
پیرو نامه شماره 133/02/06/184 اداره محترم نظارت بر اماکن عمومی شهرستان تبریز ، کلیه مشاوران املاک موظفند اطلاعات مربوط به خریداران ، فروشندگان ، موجرین و مستاجرین را بصورت کامل در قسمت مشخصات طرفین قرارداد در سامانه املاک ومستغلات کشور وارد نمایند در غیر اینصورت برابر ضوابط و مقررات با مدیران واحدهای صنفی املاک خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

 
عقد هرنوع قرارداد با اتباع خارجی
بنا به دستور قبل از هرگونه اقدام در خصوص خرید ، فروش ، رهن و اجاره با اتباع خارجی موضوع را در اسرع وقت به اداره نظارت بر اماکن عمومی اطلاع دهید. در غیر اینصورت هرگونه مسئولیت بعدی بعهده واحد صنفی مذکور خواهد بود.

 
رعایت مفاد زیر قبل از تنظیم قرارداد توسط مشاورین املاک الزامیست

1.         بدون احراز هویت متعاملین از طریق اصل مدارک شناسائی ( کارت ملی یا شناسنامه ) اقدام به تنظیم قرارداد ننمایید. ( کپی مدارک فوق قابل قبول نمی باشد)

2.         چنانچه متعاملین وراث باشند احراز حصر وراثت و فرم 19 و درج مشخصات تمام وراث در قرارداد و امضاء تمامی آنها الزامیست.

3.         بعد از مطالعه تمام صفحات سند و حصول اطمینان از مخدوش نبودن آن اقدام به تنظیم قرارداد نمایید. در صورت دارابودن هر نوع مشکل از قبیل رهن یا بازداشت استعلام سند مورد معامله الزامیست.

4.         چنانچه از طریق وکالت معامله انجام شود درج مشخصات مالک یا مالکین – خریدار یا خریداران و در قسمت وکالت ، مشخصات وکیل ، شماره وکالتنامه ، تاریخ صدور وکالتنامه و شماره دفترخانه الزامیست.

5.         بعداز احراز هویت وکیل و ارتباط وکالت نامه نسبت به مورد معامله، استعلام اعتبار و عدم اعتبار وکالتنامه بعهده متعاملین می باشد .

6.         کپی مدارک شناسائی متعاملین ، وکالتنامه ، حصر وراثت ، تاییدیه کدپستی و سایر مدارکی که در ارتباط با معامله می باشد می بایست حداقل به مدت پنج سال توسط مشاور املاک بایگانی گردد.

7.         بدون تأییدیه کد پستی ملک مورد معامله از اداره پست اقدام به تنظیم مبایعه نامه ننمایید.

8.         دقت شود تاریخ تنظیم قرارداد همان روزی باشد که قرارداد تنظیم می شود پس و پیش کشیدن تاریخ جعل و جرم محسوب می شود. درج تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند اجباری است.

9.         تحویل قرارداد به متعاملین و اخذ کد رهگیری مورد معامله همان روز باید انجام گردد.

10.      در موقع تنظیم سند عادی اعم از مسکونی یا زراعی قید مساحت زمین و حدود اربعه و منطقه مورد معامله و استعلام از منابع ذیربط الزامیست.

11.      در هنگام انجام معامله و اجاره مشاور املاک موظف است پلاک ثبتی اصلی ، فرعی ، شماره بخش و سریال سند را در  قرارداد قید نماید.

12.      قبل از اخذ پروانه ساخت ملک،  انجام معامله پیش فروش غیر قانونی محسوب می گردد.


 
تنظیم قولنامه برای کیوسک ها

با توجه به نامه شماره 83/4580 مورخ 25/9/92 سازمان میادین و سازماندهی مشاغل شهری ، نظر بر اینکه اخیراً مشاهده می شود برخی از مشاورین املا ک سطح شهر تبریز ، به تقریر و تنظیم قولنامه رسمی نسبت به نقل و انتقال کیوسک های مطبوعاتی و تنقلاتی سطح کلانشهر تبریز اقدام می نمایند ، با تذکر این موضوع که امور راجع به کیوسک های سطح شهر ، کلاً تحت مباشرت و ساماندهی سازمان میادین و سازماندهی مشاغل شهری بوده و صرفاً منافع بهره برداری موقت از کیوسک ها ، آنهم راساً و با قراردادهای منعقده توسط این سازمان به اشخاص واگذار می گردد و هیچگونه نقل و انتقال بعدی در قراردادهای موقت این سازمان ، پیش بینی نشده و بلکه هرگونه اقدام به نقل و انتقال از موارد فسخ قرارداد و تخلیه فوری کیوسک توسط سازمان می باشد و اقدام به تنظیم قولنامه های نقل و انتقال فی ما بین اشخاص، منجر به بروز مشکلات بعدی قانونی هم از حیث تضرر اشخاص دیگر و هم مسئولیت قانونی مشاورین املاک تنظیم کننده قولنامه خواهد گردید و هرگونه مسئولیت بعدی بعهده مشاور املاک خواهد بود.


 
پروانه کسب الکترونیکی جیبی
به استناد تبصره ب بند یک مصوبه کارگاه آموزشی ضروری است کلیه مشاورین املاک جهت تکمیل پرونه برای صدور پروانه کسب الکترونیکی جیبی به اتحادیه مراجعه نمایند. بدیهی است در صورت عدم مراجعه هرگونه مسئولیت بعدی متوجه مدیر بنگاه خواهد بود.

 
منازل استیجاری مجردی
پیرو دستور فرماندهی محترم انتظامی استان با توجه به اینکه در منازل استیجاری مجردی زمینه ارتکاب تخلفات متعدد وجود دارد در صورت عقد قرارداد اجاره مراتب را کتباً به اداره نظارت اماکن عمومی اعلام نمایید.

 
ممنوعیت ساخت و ساز در حریم خطوط لوله انتقال گاز
متاسفانه در اراضی اطراف تبریز از جمله منطقه دیزج لیلی خانی ، هروی و بیرق ، باسمنج ، باغ معروف، کندرود، کجاباد، الوار و ... مشاهده می شود که اشخاص از طریق مشاوران املاک اقدام به خرید و فروش اراضی واقع در حریم ایمنی 250 متری خطوط لوله انتقال گاز جهت کاربریهای غیر زراعی و باغی مانند کاربری ویلا ، کارگاهی و ... نموده و حتی جاده اختصاصی خطوط لوله انتقال گاز را بعنوان راه دسترسی ملک در سند قید می نمایند که این امر ضمن مغایرت صریح با قانون منع فروش و واگذاری اراضی فاقد کاربری مسکونی برای امر مسکن به شرکتهای تعاونی مسکن و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی مصوب 1381/5/6 و قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها مصوب 1374/03/31 بوده و موجبات بروز تبعات نامطلوب بعدی برای این منطقه و نیز برای مشاوران املاک می شود به نحوی که خریداران جاهل به وقوع اراضی در حریم ایمنی 250 متری پس از علم به موضوع مبادرت به طرح شکایت تحت عناوینی از قبیل کلاهبرداری و فروش مال غیر و ... علیه فروشندگان و مشاوران املاک می نمایند. لذا مشاوران املاک از تنظیم قرارداد در محدوده های ذکر شده به طور جدی خودداری تا از حادث شدن مشکلات و تبعات نامطلوب آتی جلوگیری شود.
 
اطلاعیه پلیس آگاهی استان آ.شرقی

برابر نامه شماره 50/13/92/101718 مورخ 11/3/92 پلیس آگاهی فا. استان آ.شرقی در جهت کنترل  و کاهش وقوع جرایم در صورت وجود منازل مجردی مشکوک در محلات مراتب را سریعاً از طریق شماره تلفن 2184317 به پلیس آگاهی اعلام نمایید.


 
اطلاعیه

پیرو نامه شماره 99/1/1/1131 مورخ 30/1/92 فرمانداری محترم شهرستان تبریز ، در اجرای ماده 2 عوارض بر معاملات غیر منقول دستور العمل شیوه محاسبه عوارض محلی عمومی مصوب 29/10/83 وزارت کشور به مدیران محترم املاک در روستاهای بخش مرکزی ابلاغ که عوارض بر معاملات غیر منقول به ماخذ نیم درصد مبلغ مورد معامله از فروشنده و یا طبق توافقات فی ما بین  از کل مبلغ مورد معامله کسر و به حساب دهیاری روستای مورد نظر واریز و فیش مربوطه به همراه کپی قولنامه تحویل دهیاری همان روستا گردد.


 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

اطلاعات تماس

تبریز خیابان  کوچه باغ، خیابان قطران شمالی، میدان شهاب، طبقه سوم

تلفن هاي اتحاديه : 34422753
فاکس:34390988


ایمیل:info@amlaktabriz.ir

حدیث روز

امام سجاد (ع) فرمودند:

المؤمنُ مِن دُعائهِ ‏على ثلاثٍ: إمّا أن يُدَّخَرَ لَهُ، و إمّا أن يُعَجَّلَ لَهُ، و إمّا أن يُدْفَعَ عَنهُ بَلاءٌ يُريدُ أن يُصِيبَهُ؛

دعاى مؤمن از سه حال خارج نيست:
يا برايش ذخيره مى‏ گردد،
يا در دنيا برآورده مى‏ شود،
يا بلايى را كه مى‏ خواهد به او برسد، دفع مى ‏شود.
تحف العقول، ص 280